Na czym polega ustawienie geometrii kół?

Na pewno każdy fan samochodów oraz posiadacz swojego auta wie, na czym polega geometria kół. Z pewnością jest to polecany “zabieg”, który polecają mechanicy, zwłaszcza, jeśli zostały wymienione opony albo został zakupiony nowy samochód.

Jak przebiega ustawienie zbieżności kół? W przypadku nieprawidłowego ustawienia kół, istnieje ryzyko utracenia kontroli nad prowadzonym autem, opony ulegają szybkiemu zużyciu i może to być zagrożenie dla kierowcy.

Przy wymianie opon, lub kupna nowego auta, warto wybrać się do uznanego mechanika, który ustawi w sposób właściwy geometrię kół. To jest szczególnie ważne dla swego bezpieczeństwa. To nie spory wydatek – oscyluje w granicach parudziesięciu złotych, a jest bardzo pożyteczny.

Jeżeli planujemy skontrolować zbieżność kół, jadąc autem przyjrzyjmy się kierownicy – koniecznie musi ona być ustawiona w pozycji horyzontalnej. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że pewna rzecz jest nie tak z ustawieniem kół i trzeba to szybko naprawić. Jeśli samochód w przypadku jazdy ściąga na pewien bok, i nie jedzie prosto, znaczy to, że zbieżność kół szwankuje. Fachowcy przeważnie w tym wypadku sprawdzają także, czy w zawieszeniu pojazdu nie ma luzów. Jeśli istnieje takie zagrożenie, wtedy geometria kół starczy tylko na parę miesięcy, zanim znowu coś się nie rozreguluje.

Jakie narzędzia do geometrii kół są przeważnie stosowane? Co pomaga pracownikom w tejże dziedzinie?

Tych narzędzi jest dosyć dużo. Poniektóre z tych urządzeń są bardzo nowatorskie, kosztowne i są sprzętami typu “3D” – zdobywają one jeszcze wyższą popularność. Technologia 3D jest dosyć kosztowna, a jej korzyściami są: szeroki stopień pomiaru i szybkość wykonania zabiegu i regulowania.

Najtańsze techniki to techniki laserowe, w jakich fachowiec każdą z osi wymierza osobno, co bywa dosyć pracochłonnym procesem. Nie użytkuje on w owym wypadku z komputera. Kolejną propozycją jest technika podczerwieni, inaczej CCD, która jest dość kosztowna. Samochód podłączony do sprzętu zostaje sprawnie skontrolowany. Taki komputer ma dane producenta wraz z wartościami kątów. Przez to można sprawdzić osie przednie i tylnie, co staje się dodatkowym atutem w tym wypadku. Naprawa jest wykonana bardzo sprawnie i profesjonalnie, nie istnieje ryzyko reklamacji ze strony kierowcy, bo jest to dość nowoczesna i skuteczna metoda. W prawdzie w każdym warsztacie musi skrywać się kanał, nożycowy podnośnik lub kolumnowy. Te urządzenia do zbieżności kół są niezbędne.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużo możemy przeznaczyć na takie urządzenia (jeżeli chcemy sami skontrolować geometrię kół) bądź na kontrolę naszego pojazdu. Nowatorskie technologie dają ogromne możliwości w tejże branży. Prawidłowa geometria kół jest niezwykle istotna – zapewnia bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Ważne jest, aby o tym pamiętać i kontrolować co pewien czas.

Więcej: lewor.pl/urzadzenia-do-geometrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *