Zawód kierowcy…

{Mimo kryzysów na rynku świadczeń transportowych, nadal w niektórych miejscach myśli się, że w przewozie pieniądze leżą na ulicy. Co sprawić wobec tego, by po nie sięgnąć? Czy wymagany jest certyfikat kompetencji zawodowych w przewozie? Aby zostać kierowcą zawodowym, wystarczy zdobyć prawo jazdy odpowiedniej kategorii, przejść pomyślnie badania lekarskie, w tym rozpoznanie psychologiczne i w pewnych przypadkach kurs okresowy przewoźników. Wydaje się, że to niewiele, jednak warsztaty na prawo jazdy grupy uprawniającej do prowadzenia samochodów o ciężarze przekraczającym 3,5 ton, czy do kierowania autobusów, to znaczny koszt. Poprzez to mimo stosunkowo wysokich wypłat kierowców, w tych sektorach przewozu nadal są oni poszukiwani. Jeżeli masz przykładowo czynne prawo jazdy grupy C+E, musisz zwyczajnie nie nie mieć ochoty znaleźć pracy, żeby dłuższy okres czasu pozostawać osobą bezrobotną. Z pewnością nie mówimy tu o sytuacji, w momencie kiedy pomimo posiadania rzeczonych uprawnień, z pewnego powodu nie korzystałeś z nich dłuższy okres czasu, lub twoje upoważnienia do przewozu przedmiotów lub osób wygasają – wówczas niezbędne jest szkolenie tymczasowe przewoźników.

Jeżeli śnisz o dużym kawałku przewozowego tortu, przemyśl, co musisz zrobić, aby uzyskać certyfikat doświadczenia zawodowego w transporcie.

Dokument ten upoważnia do zyskania:

– Zezwolenia na wykonywanie ogólnokrajowego a także międzynarodowego zarobkowego transportu drogowego osób albo rzeczy.

Zezwoleń na krajowy transport drogowy w dziedzinie przejazdu ludzi samochodem osobowym albo pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu siedmiu-dziewięciu osób łącznie z przewoźnikiem.

– Licencji spedytora – na koligacje w branży W teraźniejszych czasach na rynku zawodowym istnieje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców. Sporej ilości poszukujących pracy ludzi korzysta z tych ofert pracy, ponieważ znakomita większość z nich jest bardzo dobrze płatna. Dlatego między innymi tak bardzo wielu przewoźników podejmuje się tego rodzaju pracy. Jednakże by mieć możliwość stać się takim specjalistycznym przewoźnikiem trzeba uzyskać certyfikat doświadczenia zawodowego w przewozie. Żeby ten certyfikat uzyskać trzeba złożyć odpowiednie papiery, dzięki którym można przystąpić do egzaminu. Adekwatne papiery trzeba złożyć do Instytutu Transportu Samochodowego w W-wie. Jeżeli ktoś szuka precyzyjnych informacji na temat składania papierków do Instytutu Transportu Samochodowego, to mamy możliwość odwiedzić stronę www www.its.waw.pl i wejść w odpowiednią kartę. Można tam odszukać pełny katalog potrzebnych dokumentów w celu przystąpienia do testu a także takie informacje jak koszty sprawdzianu oraz spis zasad.  Okres kształcenia się do zostania zawodowym kierowcą drogowym to czas, kiedy należy się zaznajomić z każdą informacją, dzięki którym można w końcu zdecydować czy bez wątpienia sprostamy oczekiwaniom tego zawodu, bo zawód spedytora profesjonalnego nie jest jednym z najprostszych zawodów. Jednym z wymagań, o których należy wiedzieć jest szkolenie tymczasowe kierowców profesjonalnych. Takie kursy w dużej liczbie przypadków odbywają się w miejscowych WORDach. Jest ono skierowane dla przewoźników, którzy poruszają się pojazdami w w celach zarobkowych, a także regularnie. Czas, co który każdy przewoźnik profesjonalny jest obowiązany z tytułu wykonywania tego zawodu na co dzień, to pięć lat. Jest to uregulowane prawnie i każdy profesjonalny spedytor musi przestrzegać tych wymagań. Jeśli dany przewoźnik zawodowy ukończy obligatoryjne szkolenie to uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej a ponadto adekwatny wpis w swoim prawie jazdy, dzięki któremu w razie nadzoru drogowego odpowiednie władze mogły weryfikować czy określony przewoźnik zawodowy wykonuje swój zawód zgodnie z panującymi przepisami prawnymi.  WORDy organizują 2 systemy szkoleń. 1-wszy jest skierowany dla przewoźników, którzy zdobyli autoryzację do kierowania aut przed wejściem właśnie panujących norm ustawowych. Natomiast 2-ga grupa kierowców to grupa ludzi, które zrobiły szkolenie umiejętności wstępnej i są obowiązani do przedłużenia swoich zezwoleń. Dlatego zanim zapisze się na dany kurs trzeba się bardzo dobrze zorientować, co dane szkolenie obejmuje, ażeby zakończyć prawidłowy kurs. O ile szukasz pracy, której na każdym kroku pełno, to profesjonalny spedytor jest akurat takim zawodem, bo obecnie spedytorzy zawodowi są poszukiwani wszędzie. Więc jeśli dostaniesz adekwatne kwalifikacje to być może nie będziesz miał trudności ze znalezieniem pracy, bez względu na to, w jakim regionie kraju mieszkasz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *