Według badań WHO na świecie istnieje ok. 415 mln. osób cierpiących na cukrzycę.

Cukrzyca obecnie staje się chorobą cywilizacyjną. Pomijając obowiązkową czasami insulinę i masowe powikłania, nasz rząd co roku wydaje grube środki na leczenie osób chorych na cukrzycę. Wreszcie Instytut Żywności a także Żywienia po latach biernego obserwowania mówi: dosyć! CUKRZYCA NA CAŁYM ŚWIECIE Według badań WHO na świecie istnieje ok. 415 milionów diabetyków, a ich grono w okresie następnych 20 lat wzrośnie aż do 600 mln. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej to mniej więcej 5 %. Mowa z całą pewnością o przypadkach które zostały zdiagnozowane.

Cukrzyca od chwili wynalezienia insuliny w zastrzykach nie jest już wyrocznią, ale dolegliwością przewlekłą. Na początku XXI wieku znajduje się jednakże w ścisłej czołówce powodów zgonów.

CZEMU JA?
Pytanie to zadaje sobie w głowie absolutnie każdy dowiadujący się o chorobie cukrzyk. Czemu to akurat ja mam aż takiego pecha? Aktualnie medycyna podaje 2 podstawowe powody. Choroba ta na przykład być wywołana przez warunki genetyczne. Jeśli w naszej najbliższej rodzinie występuje ta choroba, możliwe, że wystąpi u kolejnych pokoleń. Objawia się do 30 r.ż., a na jej powstawanie nie posiadamy żadnego wpływu. Inna, bardziej popularna forma cukrzycy, bierze początek u niezdrowych nawyków jeśli chodzi o żywność. Nieustannie siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta upośledzają wydzielanie właściwych enzymów trzustkowych, prowadząc do zaburzeń poziomu cukru we krwi.

Profilaktyka a cukrzyca
Żeby ustrzec się przed różnego typu chorobami układu metabolicznego, wystarczy jedynie odrobina cierpliwości i samodyscypliny. Odpowiednie żywienie się i systematyczna (choćby krótka!) aktywność fizyczna z pewnością zdziałają cuda. Należy też monitorować co parę miesięcy poziom glukozy we krwi. To naprawdę niewiele, a zapewni nam bezpieczne życie.

Zobacz: https://idiabetyk.pl/kategoria/pomiar-cukru/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *